Dům dětí a mládeže Kamarád, Česká Třebová l

Zpět do galerie

Autorem díla je Anežka Kodytková (11 let)

Kamarádství

Paní vůbec nečekala, že se dostane do tohoto domova. Dali ji do pokoje, kde potkala svou nejlepší kamarádku. Ta bohužel poté onemocněla a po čase zemřela, hodně si rozuměly a vypravěčka na ni nikdy nezapomene. Kamarádka ráda pletla oblečení, které dělala pro radost. Kde jenom mohly, společně zpívaly, dokud to ještě šlo. Má ji ve svém srdci

Libuše Vašinová, 93 let

"Ráda jezdí na projížďky na vozíku, kolem řeky hned vedle domova seniorů. Když jí zrovna počasí nebo zdraví nepřeje, zůstává na pokoji a poslouchá CD s nahrávkami knížek Františka Neklapila a Zbygniewa Czendlika. "

Jak se nám tvořilo?

Bylo to nezapomenutelné odpoledne, kdy jsme se sešli v domově důchodců, abychom společně tvořili v rámci projektu Pošlete vzkaz příběhem. Děti plné očekávání přišly
15. května 2023 do domova a vstoupily do příjemně vybavené místnosti, kde byly přivítány srdečným úsměvem a radostnou atmosférou. Akci inicioval samotný domov důchodců, který si přál přinést radost a rozptýlení do životů svých obyvatel. A jakmile jsme vstoupili do místnosti, bylo jasné, že to bylo správné rozhodnutí.

Děti se s radostí rozptýlily po místnosti a začaly se seznamovat se seniory. S úsměvem na tváři se ptaly na jejich příběhy, zážitky a radosti. Bylo krásné sledovat, jak se zářivé oči dětí promítaly do očí seniorů, kteří byli potěšeni zájmem a péčí, kterou jim děti projevovaly. Vzduch byl naplněn radostí a smíchem, jak se děti s nadšením ponořovaly do rozhovorů s obyvateli domova. Otázky se střídaly od těch nejzákladnějších až po ty nejhlubší. Děti se dozvídaly o životních radostech, cestách, lásce a rodině. Senioři se s nadšením podělili o své zážitky, zatímco děti pozorně poslouchaly a zapisovaly si důležité informace.

Kromě rozhovorů a sdílení příběhů se děti pustily i do dalších aktivit. Hrály se seniory karty či deskové hry. Smích se ozýval ze všech stran a bylo vidět, jak se nálada v místnosti postupně zvedá. Po hrách přišel na řadu tvořivý moment. Děti dostaly k dispozici pastelky, fixy a papír a mohly se vyjádřit prostřednictvím kreslení. Bylo úžasné sledovat, jak se dětská představivost propojuje s životními zkušenostmi seniorů.