Mateřská škola Orlová – Lutyně I

Zpět do galerie

Autory práce jsou:

  1. Natalie Olahová (5 let)

  2. Monika Horvátová (6 let)

  3. Karolína Seberová (5 let)

Nezapomenutelný dárek

Já Vám povím příběh, který se odehrál v době, kdy jsem byla předškolačka. Byla jsem prý moc hodná holčička, sice nevím, jak jsem k tomu přišla, ale paní učitelka i maminka to říkaly. Chodila jsem do školky a jednou přišel den, kdy jsem tam byla naposledy. Poslední den ve školce pro mě maminka nepřišla s prázdnou. Měla v náručí velkou papírovou krabici.
A říkala: „Když jsi byla hodná a paní učitelky tě chválily, něco jsem ti přinesla. Něco, co si vezmeš domů.“ Rozbalila jsem krabici a v ní byla velká šedesáticentimetrová chodící panenka. To byl zážitek. Tak velký, že jsem se rozplakala štěstím. Plakala jsem tak moc, až mi paní učitelka říkala: „Miluško, neplakej, vždyť je to přece hezké, že tě maminka odměnila, za to, jak si byla šikovná.“ Poté, co jsem se konečně utišila, jsem vzala panenku za ruku, zamávala dětem a šla jsem s panenkou domů vstříc první třídě.
Pořád si pamatuji, jak vypadala, i když je to už mnoho let, víc než osmdesát. Měla světlé vlásky po ramena, modré mrkací oči, malou usměvavou pusinku. Modrou skládanou sukýnku a halenku. Když chodila, sukýnka se jí krásně vlnila. Byla to moje kamarádka. Měla jsem ji moc ráda. A protože tatínek byl stolař, udělal mi pro ni krásnou postýlku, kredenc a malou kuchyňku na hraní. Ráda vzpomínám na chvíle společného hraní. A i když už si přesně nevybavuji, jak se jmenovala, byla jen moje, pokřtěna slzami štěstí.

Emilie Kubalová, 90 let

Narodila se ve Slezské Ostravě. Pracovala jako písařka u soudu. S láskou vychovala dvě děti a ve volném čase pro ně i pro celou rodinu pletla ponožky a svetry.

Jak se nám tvořilo?

Naše dvě organizace spolu léta spolupracují v rámci mezigeneračních setkávání. Přináší to potěšení oběma generacím. Děti tak vnímají stáří jako součást života. Učí se přirozeně vnímat změny, které jsou jeho neoddělitelnou součástí. Setkávají se s potřebou pomoci druhému dle svých možností. Děti přinášejí do domova seniorů závan pozitivní energie a jsou milým zpestřením života klientů v domově.