Gymnázium, Lovosice II

Zpět do galerie

Autory rozhovoru jsou Marie Wlazlová (15 let) a Eliška Wünschová (15 let) 

Nevzdávejte se

Pocházím ze Slaného, kde jsem se narodila před 92 lety, a strávila tam velkou část svého života. Na dětství vzpomínám s velkou láskou, byla jsem milovanou dcerou a sestrou. Obtíže nastaly při studiu střední školy, které jsem musela z politických důvodů přerušit. Můj otec byl soukromník, a proto jsem musela studium ukončit.
Nevzdala jsem se však a našla si práci, která mě naplňovala. Celý život jsem vedla prodejnu obuvi a kožené galanterie v Kralupech nad Vltavou, zajímala jsem se také o módu. Byla jsem také členkou Sokola, můj manžel pak byl skaut. Ve volných chvílích jsem ráda četla, stále mám velkou knihovnu plnou knih. Velkým smutkem v mém životě byla smrt jediného syna, další děti už jsme neměli.

Jitka Kajprová, 92 let

Jak se nám tvořilo?

Setkání jsme iniciovali my jako škola, obrátili jsme se na Hezké domy, s.r.o. právě proto, že s nimi už 4 roky spolupracujeme na projektu Ježíškova vnoučata. Setkání probíhalo jako rozhovor, senioři velmi rádi vyprávěli o svých zážitcích. Paní Kajprová se zpočátku styděla a nechápala, co by nás mohlo na jejím životě zajímat, ale brzo se rozpovídala. Setkání se nakonec protáhlo pokaždé téměř na 2 hodiny, děti s velikým zájmem naslouchaly vyprávění o minulém století, seniory jejich zájem potěšil a osvěžil. Toto setkání nebylo jistě poslední.