Základní škola Bystřany I

Zpět do galerie

Autory prací jsou děti ze Základní školy Bystřany, okres Teplice

Zámečník

Pracoval jsem jako mladý v Testroji v Teplicích. Byla to továrna, kde se vyráběly stroje pro malé továrny. Byla to velká továrna a já měl na starosti elektroinstalaci. Takže jsem musel občas kontrolovat kabelové bunkry. V bunkru vedla spousta kabelů a ty bylo potřeba kontrolovat. Jednou s námi šel nový pracovník, kterého jsem zaučoval. Nechal jsem ho vlézt do bunkru a řekl jsem mu, že ho musí projít až na konec. Tak on mě tedy poslechl, a když byl v polovině, tak jsem mu zhasl světlo, takže musel dojít do konce po tmě. Když vylezl ven, tak jsem se mu omluvil. V mládí jsem hrál hokej a trénoval mládež, když už to nešlo na brusle, tak jsem začal trénovat fotbal. V tom jsem se našel. Měl jsem docela dost úspěchů…

Jak se nám tvořilo?

Setkání jsem iniciovala já – jsem vychovatelka ve školní družině, jmenuji se Lucie Perglová.
Nejdříve jsem se spojila s domovem důchodců, zda se s námi projektu zúčastní. Poté jsme dohodli společně termín a doufali v hezké počasí, protože jsme se chtěli setkat v DD v jejich hezké zahradě. Děti se rozdělily do tří skupinek a šly poslouchat vyprávění z mládí. Děti si poctivě dělaly poznámky na papír všeho, co je zajímalo. Po cca hodině povídání jsme se odebraly zpět. V následujících dnech se děti dle svých poznámek pustily do výtvarného zpracování příběhu.
Dětem se vyprávění a setkání moc líbilo, měly i dost otázek, co je zajímalo, a zjistily něco o soukromí některých klientů DD. Bylo vidět i na klientech, že se jim to líbilo, byli spokojení, že si můžou s dětmi povídat a mají společnou řeč.

Petr Beer, 83 let