Rodiče a přátelé MŠ Kaštánek, Litvínov lll

Zpět do galerie

Autory prací jsou: Laura Plzáková (6 let), Rozálie Syková (6 let), Kateřina Zetková (6 let)

Krásné dětství

Za městem v údolí, kde jsem bydlela, to bylo takové kopcovité. Lidé tam chodívali lyžovat a sáňkovat. V zimě, když se vylila řeka Morava, tak jsme tam bruslili. Měli jsme tam i rybník, v létě jsme se tam koupali. U rybníku byla vrba a já jsem z ní skočila, tak vrbu po mně pojmenovali a od té doby jí začali všichni říkat „vrba Vlasta“. Kolem byla nádherná příroda, háje a louky. 

My chovali kozu, králíky, prase a holuby. O všechna zvířata se starala maminka a my děti jí pomáhaly. Maminka měla tři děti, chodila pracovat do posluhy a prát paničkám. Maso jsme měli akorát v neděli. K jídlu jsme měli například šulíšky, to byly takové šulánky z bramborového těsta a posypané mákem. Taková jídla jsme mívali. Hodně jsme pili kozí mléko a maminka dělala kozí sýr. Maminka dělávala nadívaná holoubata. Jedno holoubátko bylo pro pět lidí. K jídlu jsme měli často králičí maso, ze kterého se dělali ptáčci. Za války bylo vše na lístky. Na osobu byl určitý počet potravinových lístků. Rohlíky byly také výjimečné. Například maminka mi dala vejce od slepice a já šla do stánku a výměnou jsem za něj dostala dva rohlíky. 

V 19 letech jsem se provdala a stala maminkou. Narodila se mi dcera a o pár let později druhá dcera. Se svou rodinou jsem se odstěhovala do města, kde jsem měla práci u státních lesů v kanceláři. Chodila jsem při tom ještě odpoledne do školy. Já byla vyučená švadlena, ale pro mou práci jsem potřebovala jiné zaměření, tak jsem vystudovala ekonomickou školu. Za městem v Ostopovicích jsem si koupila pozemek, kde jsem si vybudovala zahradu. Tu jsem oplotila, zasázela stromy a postavila srubovou chatu. Bratr mi s tím hodně pomáhal. Byl z ní krásný výhled na lesy a louky. Chovala jsem tam králíky, pěstovala a dělala jsem víno. Dcery vystudovaly střední školu. Jedna se odstěhovala na Slovensko, protože tady nesehnala práci. Druhá dcera bydlí v Mostě. 


Vlasta Šmídová, 91 let

Jak se nám tvořilo?

Děti se společně hezky zabavily, kreslily a mluvily o příbězích.