Základní škola a Mateřská škola Choryně, okres Vsetín, p. o.

Zpět do galerie

Autorem díla jsou Viola Burdová (10 let), Vendula Biskupová (11 let), Amálie Šnejdrlová (11 let), Aneta Němcová (11let), Matyáš Chovanec (10 let, Táňa Vlčková (10 let). Boris Matyska (10 let) a Jana Trefilová (10 let)

Dědečci a babičky choryňské školičky

Velmi rádi navštěvujeme babičky v Domově pro seniory Panny Marie Královny v Choryni.

Někdy je potěšíme krátkým vystoupením my, letos např. na svatého Martina, na Vánoce, na Den matek
a jarní návštěvou, jindy zase babičky nás, např. pro nás secvičily a sehrály divadlo. Většinou si společně hezky popovídáme, zazpíváme, ochutnáme, co jsme připravili my (martinské rohlíčky, vánoční cukroví) nebo babičky (perníčky, čaj) na občerstvení, někdy si něco spolu vyrábíme (např. ozdoby).

Při poslední návštěvě jsme babičky (75–95 let) i kreslili, trochu je vyzpovídali a vyposlechli si jejich zajímavé životní příběhy. Také jsme si zaznamenali zajímavé zážitky od svých prarodičů. Bylo to pro nás velkým obohacením. S pomocí učitelů jsme z textů, portrétů, fotografií a zvukových nahrávek životních příběhů (které jsme ukryli do QR kódů) sestavili knížku. Na závěrečnou veřejnou akci – rozloučení se školním rokem – jsme pozvali všechny svoje prarodiče i babičky z domova pro seniory v Choryni. Zde jsme jim představili naši knížku, povídali si a společně si užili připravený program.

Také jsme zorganizovali sbírku nepotřebných dioptrických brýlí pro kampaň „Vracíme zrak Africe“, která nás velmi zaujala. Výtěžek z prodeje knížek se sbírkou brýlí chceme věnovat právě této kampani sdružení International Humanity.

Jak se nám tvořilo?

Společné návštěvy a setkání s dědečky a babičkami choryňské školičky nás vždy bavily a obohatily. Myslíme, že i babičky si to s námi vždy hezky užívají, a moc se jim líbilo sedět nám modelem. Nám se díla celkem i podařila (snažili jsme se). Proces nahrávání zvukových záznamů (uložených v QR kódech) byl také zajímavý a do budoucna to bude krásná živá vzpomínka. A jak se nám knížka podařila sestavit? Posuďte sami.

Marie Mizerová

Vychovala čtyři děti. Pracovala jako dělnice v Tesle Rožnov pod Radhoštěm. Velmi ráda dříve chodila na houby a vařila z nich hřibačku.

Marie Ječmeňová

Pracovala v továrně Eletropraga. Měla tři děti. Ráda čte noviny a modlí se v kapli v domově. Měla vždy úctu k učitelům. Vzpomíná na pěkné mládí, jak chodila tancovat, a na besedy.

Jaroslava Orságová

Žila v Rožnově pod Radhoštěm. Byla účetní. Vychovala jednoho syna. Ve volném čase ráda plete. Co byl její nejlepší životní zážitek? Jednou měla takové vidění, že na paloučku viděla nějakého pána, a když se přiblížila, objevila se za ním Panna Marie. Z pána se stal Bůh, vzal ji do náručí a řekl: „Všechno bude v pořádku.“

Marie Mikšánková

Vyučila se zahradnicí. Jejími největšími životními zážitky bylo narození tří dětí. V domově pro seniory se jí moc líbí.

Jitka Macháňová

Pracovala v Tatra Kopřivnice. Ráda vzpomíná, jak si hrála v dětství s panenkami.