Rodiče a přátelé MŠ Kaštánek, Litvínov ll

Zpět do galerie

Autory prací jsou: Tobík Le (6 let), Dominik Hamouz (6 let), Boris Bejček (6 let)

 

Zahrádka

Narodila jsem se na Slovensku ve městě Michalovce. Je to město poblíž ukrajinských hranic. Když začala válka, to mi bylo pět let, tak vojáci vpadli do města. S rodinou jsem utíkala do lesa, kde jsme se schovávali. Tam jsme si postavili takový přístřešek, kde jsme si k jídlu dělali brambory. Po skončení války jsme se vrátili do města. Poté jsme se přestěhovali do vesnice, kde jsem začala chodit do školy. Ve škole byl jeden hodně přísný učitel. Když jsme během vyučovací hodiny zlobili nebo neposlouchali, tak jsme za trest dostávali proutkem přes prsty. V 15 letech jsem odešla z domova do Československa, sem do Meziboří. Tady jsem se o rok později seznámila s chlapcem, se kterým jsme se po pěti letech vzali. Měli jsme maličkou svatbu, na které byli pouze dva svědci. Můj manžel byl moc šikovný a hrozně dobře vařil. Rád připravoval k jídlu např. vepřové závitky.  

Začala jsem tu pracovat v Benaru u mašin. Poté jsem pracovala např. jako uklízečka nebo jako vrátná. V Meziboří jsme si pořídili zahrádku, kterou jsem milovala. Měli jsme tam kočičku a hodně květin. Chovali jsme tam králíky a slepice. Pěstovali jsme tam zeleninu a jahody.  

Měla jsem velmi ráda ruční práce. Hodně jsem pletla hlavně pro děti, háčkovala a vyšívala různé dečky nebo ubrusy. Ty mi pak zdobily celý byt. 

 

Mária Heverová, 83 let

Jak se nám tvořilo?

Děti se společně hezky zabavily, kreslily a mluvily o příbězích.