Rodiče a přátelé MŠ Kaštánek, Litvínov lV

Zpět do galerie

Autory prací jsou: David Zima (6 let), Eliška Nistorová (6 let), Vojta Kubeš (6 let), Dominik Hamouz (6 let), Jakub Šuhaj (6 let)

Děti a jejich lumpárny

Jmenuji se Marie Beranová. Narodila jsem se 26. 1. 1933 v Unčíně.Mám dva syny. Když byli školou povinní, často jsem řešila jejich klukovské taškařice. 

Jednoho dne jsem se vrátila z práce domů a na stole v kuchyni stála prázdná láhev od rumu. S hrůzou jsem běžela do pokojíčku, ale oba chlapci spali. Nakláněla jsem se nad jejich obličeje a zkoumala, zda z nich není cítit alkohol. Nic jsem necítila. 

Ráno jsem si chlapce postavila do řady s otázkou: „Pili jste rum?“ „Ne, maminko, nepili. Nalili jsme ho ptáčkům do krmítka. Ono jim to chutnalo, ale nemohli pak vzlétnout.“

Koukla jsem se z okna a tam vesele švitořilo hejno ptáčků. Chlapcům jsem vysvětlila o nebezpečí podávání alkoholu zvířátkům. 

Za dva dny nato si kluci dlabali dýně. Do jedné dali svíčku a zapálili ji. Dýni postavili na okno a chtěli se podívat, jak to vypadá z venku. Když otevřeli dveře, tak se průvanem zvedla záclona a začala od svíčky hořet. Oheň kluci uhasili. Vzali nůžky a ohořelou záclonu do poloviny ustřihli. Mysleli si, že nepoznám, co provedli. 

Naštěstí jejich lumpárny dobře dopadly a dnes z nich jsou zodpovědní a hodní chlapci.


Marie Beranová, 90 let

Jak se nám tvořilo?

Děti se společně hezky zabavily, kreslily a mluvily o příbězích.