Mateřská škola Orlová – Lutyně II

Zpět do galerie

Autory práce jsou:

  1. Anna Chrástecká (5 let)

  2. Barbora Handlířová (6 let)

Pan Sněhulák

Jako malé děvčátko jsem spolu s bratrem, maminkou a tatínkem trávila každou volnou chvilku na naší chalupě. Chaloupka stála na okraji lesíka uprostřed Šumavy. Vždy jsem se tam moc těšívala. Tam se i odehrál příběh, který Vám chci vyprávět.
Tenkrát byla zima, napadlo hodně, ale opravdu hodně sněhu. Tak dva metry. To bylo tolik sněhu, že by v něm nešel vidět ani Váš tatínek. Pro dospělé tolik sněhu byla pomalu pohroma, vojáci sníh museli odhrnovat. Pro děti to byla ale výzva… Kdo postaví hezčího sněhuláka. 😊
Já a můj o rok mladší bratr jsme se hned do jednoho pustili. Váleli jsme koule jednu za druhou. Až jsme postavili táááááááák velkého sněhuláka. Sněhulák byl složen ze čtyř koulí, měl na krku šálu a na hlavě pěkný plecháček. A abychom ho měli pořád na očích, postavili jsme ho rovnou pod odhrabané okno.
Vedla nás bydlela paní sousedka Maruška. Každé ráno chodila do práce kolem čtvrté hodiny. A jelikož to přes naši zahradu měla blíž, tak chodila tudy. Ráno vstala, oblékla se a šla do práce. Opět přes naši zahradu. V momentě, kdy uviděla sněhuláka, který nám kouká do domu, se lekla. Křičela tak nahlas, až vzbudila maminku, tatínka i mě a bratra. Paní sousedka si v té tmě myslela, že náš sněhulák je zloděj. Paní sousedka se sice nesmála, ale mně a bratrovi to přišlo hodně legrační. Ještě teď se směji, když si na to vzpomenu. Měla jsem pěkné dětství. Moc ráda na něj vzpomínám.

Marie Veviorová, 75 let

Narodila se v Českém Krumlově, kde i vyrostla. Po svatbě se s manželem přestěhovala do Orlové, kde společně vychovali jednu dceru. Je velkou milovnicí módy, má ráda zvířata, hlavně psy. V mládí pracovala jako šička, doma ve volném čase pak vyšívala obrázky a obrazy. V domově žije již čtvrtým rokem.

Jak se nám tvořilo?

Naše dvě organizace spolu léta spolupracují v rámci mezigeneračních setkávání. Přináší to potěšení oběma generacím. Děti tak vnímají stáří jako součást života. Učí se přirozeně vnímat změny, které jsou jeho neoddělitelnou součástí. Setkávají se s potřebou pomoci druhému dle svých možností. Děti přinášejí do domova seniorů závan pozitivní energie a jsou milým zpestřením života klientů v domově.