Dům dětí a mládeže Kamarád, Česká Třebová ll

Zpět do galerie

Autory díla jsou Klára Jasanská (11 let) a Anežka Břeňová (12 let)

Žluťák

Paní byla ve skupině 8–10 děvčat, vedoucí byla Hana. Chodily cvičit a zpívat, trénovaly paměť – když vedoucí řekla slova, musely si je zapamatovat, trénovaly počítání, moc jí nešlo dělit. Rozloučily se jejich oblíbenou písničkou. Přišla do domova důchodců, kde přestala chodit, a do teď se to znovu učí. V mládí musela ze školy rovnou jít pracovat – do Pery železnice Mašín, kde si poškodila záda. Málo slyší. Chodila do tanečních, byla v tom velmi dobrá.

Eva Řehořová, 89 let

"Ráda sedává na balkoně a chytá sluneční paprsky. Hodně času tráví se svojí dcerou, která ji často navštěvuje a mají spolu hezký vztah. Chodívají spolu posedět a popovídat si na kafíčko do bufetu, který je přímo v budově domova."

Jak se nám tvořilo?

Bylo to nezapomenutelné odpoledne, kdy jsme se sešli v domově důchodců, abychom společně tvořili v rámci projektu Pošlete vzkaz příběhem. Děti plné očekávání přišly
15. května 2023 do domova a vstoupily do příjemně vybavené místnosti, kde byly přivítány srdečným úsměvem a radostnou atmosférou. Akci inicioval samotný domov důchodců, který si přál přinést radost a rozptýlení do životů svých obyvatel. A jakmile jsme vstoupili do místnosti, bylo jasné, že to bylo správné rozhodnutí.

Děti se s radostí rozptýlily po místnosti a začaly se seznamovat se seniory. S úsměvem na tváři se ptaly na jejich příběhy, zážitky a radosti. Bylo krásné sledovat, jak se zářivé oči dětí promítaly do očí seniorů, kteří byli potěšeni zájmem a péčí, kterou jim děti projevovaly. Vzduch byl naplněn radostí a smíchem, jak se děti s nadšením ponořovaly do rozhovorů s obyvateli domova. Otázky se střídaly od těch nejzákladnějších až po ty nejhlubší. Děti se dozvídaly o životních radostech, cestách, lásce a rodině. Senioři se s nadšením podělili o své zážitky, zatímco děti pozorně poslouchaly a zapisovaly si důležité informace.

Kromě rozhovorů a sdílení příběhů se děti pustily i do dalších aktivit. Hrály se seniory karty či deskové hry. Smích se ozýval ze všech stran a bylo vidět, jak se nálada v místnosti postupně zvedá. Po hrách přišel na řadu tvořivý moment. Děti dostaly k dispozici pastelky, fixy a papír a mohly se vyjádřit prostřednictvím kreslení. Bylo úžasné sledovat, jak se dětská představivost propojuje s životními zkušenostmi seniorů.