Základní škola a Mateřská škola Kladno II

Zpět do galerie

Autorky díla jsou Natálie Kajgrová (8 let) a Nikoleta Šaurová (8 let)

Narodila jsem se jako švadlena

Vášeň pro šití
Do vedlejší vesnice Zájezd jsem chodila na první stupeň základní školy a na druhý stupeň jsem chodila do základní školy v na Buštěhradě. Už v této době mě velice bavilo vyšívání a šití, proto jsem začala chodit na odbornou školu do Prahy, na obor – dámská krejčová. Protože po vyučení nebyla práce pro dámskou krejčovou, tak jsem musela čtyři roky dělat pánskou krejčovou. Když jsem později měla manžela a dvě malé děti, potřebovala jsem sehnat takové zaměstnání, které by mně dovolovalo pracovat z domova. To jsem nakonec sehnala v Praze- – Dejvicích. Tam jsem si vždy zajela pro nastříhaný materiál, který jsem pak doma šila, a do té provozovny jsem ho vždy vozila zákazníkovi na zkoušky. V té době tam byl velice hodný vedoucí celé provozovny, který odcházel do jiné, která byla poblíž Staroměstského náměstí, a nabídl mně, jestli bych tam nešla také.

Svatební šaty pro Danu Medřickou
Vzpomínám si, že jsem tam šila třeba pro zpěvačku Jitku Zelenkovou, anebo pro herečku Janu Brejchovou. Ale největší zážitek a také velice milou vzpomínku mám na, v té době již slavnou, herečku Danu Medřickou. Chtěla, abych jí ušila svatební šaty na její druhou svatbu. Byl to kostýmek a paní Medřická byla nejenom velmi milá, ale i velice nenáročná. Hned po druhé zkoušce se druhý den, v tom kostýmku provdala. Znovu opakuji, že to pro mě byla asi nejlepší zákaznice, pro kterou jsem šila.

Marie Hamouzová, 91 let

Narodila se v Libochovičkách, ještě když byly v okrese Praha, nyní už spadají pod okres Kladno. V Libovičkách žila bezmála 70 let.

Domov v domově
Když už jsem byla v důchodu, tak jsem se sama rozhodla, že se přestěhuji do domova seniorů. A protože šití, vyšívání a vůbec všechny ruční práce mě stále bavily, přihlásila jsem se v domově do rukodělného kroužku, kde se vyrábělo spoustu zajímavých věcí. Ale i jinak jsem o práci neměla nouzi, protože jak se rozkřiklo, že jsem švadlena s vlastním šicím strojem, tak jsem mělo „zákazníků“ plno.
Švadlenou navždy
I teď, když je mi už 91 let a cítím se dobře, tak stále něco šiju nebo vyšívám. Prostě narodila jsem se jako švadlena.

Jak se nám tvořilo?

O soutěži Pošlete vzkaz příběhem jsme se dozvěděli od našeho pana ředitele. Jelikož jsme Domov Kladno-Švermov již několikrát navštívili, soutěž nás hned zaujala.
Děti byly z návštěvy nadšené. Po cestě tam si celou dobu zpívaly a natrhaly i kytičky pro babičky.

Foto: společné tvoření