Základní umělecká škola Bedřicha Smetany, p. o. I

Zpět do galerie

Autory díla jsou Robin Zadražil (13 let) – práce č. 1 a Radka Zadražilová (10 let) – práce č. 2

Rybolov – Rybář

Milý mladý příteli, rád bych ti napsal příběh o tom, co je můj koníček a kdo vlastně jsem.

Jmenuji se Josef Berný a mimo své ženy, dětí a vnuků je mým koníčkem takzvaný sportovní rybolov, který mě drží přes šedesát let. Název sportovní není až tak pravda, protože nám, kteří vysedávají na březích rybníků, přehrad a jezer, se říká bobkaři, protože posedáváme na skládacích stoličkách a zdá se, že sedíme na bobku, ale většina z nás se snaží k rybám alespoň chovat sportovně a dát jim šanci. Bohužel nejsem Ota Pavel, neumím vyfabulovat poutavý a čtivý příběh, tak ti alespoň napíšu, jak jsem chytil svou životní štiku. Byli jsme s kamarádem na rybách na rybníku Olšák, což je slepé rameno Olše. Měli jsme nahozeno na kapry a byli jsme úspěšní. Jak se člověk u vody rozhlíží, líbil se mi protější břeh. Velký keř až k vodě a vedle volné místo, hloubka asi čtyři metry, prostě ideální místo pro štiku. Chytil jsem si za pár dní asi čtyři nástražní rybky karasy. A jeli jsme tam s kamarádem znovu a rovnou na ten můj břeh. Většího karasa jsem nahodil asi čtyři metry od břehu, zaklapl naviják a dívám se, kde je splávek. Nebylo ho vidět a vtom mi škublo prutem v ruce, že mi ho málem vytrhlo z ruky. Zasekat jsem nemusel, to si zařídila ta štika sama. Obrovský tah ke dnu, prut ohnutý k vodě a pak vyskočila, trhla hlavou, aby se zbavila dvojháčku, a já ji držel na prutu. Celý jsem se klepal a na husí kůži jsem mohl strouhat mrkev. S pomocí kamaráda jsem ji dostal z vody a všechno to trvalo asi 15 minut. Výsledek 113 cm délky, váha 14,2, kg, prostě životní štika je jen jedna.

To je asi tak všechno, co jsem ti chtěl napsat, možná tě trochu navnadit ku rybařině, protože je to krásná záliba a vydrží ti celý život.

Jak se říkávalo: „Když chceš být šťastný jeden den, opij se, když chceš být šťastný jeden rok, ožeň se, když celý život, choď na ryby.“

Josef Berný, 71 let

Jak se nám tvořilo?

Naše organizace (Domov Vesna, příspěvková organizace) oslovila paní Zadražilovou, která je dobrovolnicí. Pravidelně i se svými dětmi navštěvuje seniory a plánuje vždy nějaký zajímavý program. Jejím dětem je toto prostředí známé, komunikace mezigeneračně nikdy nevázla. Obě strany se vždy při schůzkách obohatily.
Byla to výborná volba, ke spolupráci došlo téměř ihned. Vše proběhlo při několika schůzkách. Sešli jsme se vždy v aktivizační místnosti, kde jsme měli klid a intimitu. Při první schůzce proběhlo seznámení. Naši senioři – paní Jana a pan Josef – tak si přáli být oslovení – se na setkání těšili a připravili si každý svůj příběh. Každé setkání bylo emočně silné. S dětmi ve věku 10 a 13 let, s Robinem a Radkou, si povídali o svých zájmech. Poté došlo na vyprávění příběhu a na otázky. Děti pozorně naslouchaly a poté se vyptávaly. K výtvarnému zpracování docházelo postupně na dalších setkáních. Byla radost spolupracovat. Atmosféra byla velmi přátelská, tvořivá. Robin se stal parťákem panu Josefovi a Radka parťačkou paní Janě. Obě strany tak spontánně zvolily. Děti velmi potěšilo, když dostaly od seniorů bonbóny, ale také vzácnou knihu.
Pan Josef sdílel svůj příběh s názvem Rybář, je vášnivým rybářem do současnosti, což je v jeho věku (71 let) obdivuhodné, a paní Jana (74 let) vyprávěla o osobním setkání s panem Baťou a také, jak jeho filozofie ovlivnila její život. Pro paní Janu přinesla slečna Radka obrázek pana Bati, pro inspiraci. Došlo i na slzy dojetí, protože vrátit se do minulosti, kde se člověk cítil potřebný a silný, vyžaduje také dost odvahy včetně předání těchto pocitů jiné generaci. Zásluhou přátelské atmosféry se však i tato citová rozbouření zakrátko ustálila. V této atmosféře vznikala výtvarná díla, která zrcadlila vyprávěný příběh. Každý člen „týmu“ vytvořil své dílo při vzájemné spolupráci. Společně si radili, jak na to, co přidat, co ubrat. Dokonce si pan Josef dovolil vytvořit poprvé v životě abstraktní dílo, které ovlivnilo jeho pocity, po tom všem vyprávění.

Foto: společné tvoření a mandala pana Berného