Rodiče a přátelé MŠ Kaštánek, Litvínov l

Zpět do galerie

Autory prací jsou: Kateřina Zetková (6 let), Tobík Le (6 let), Dominik Hamouz (6 let), Boris Bejček (6 let), Natálie Zetková (6 let)

 

Most

Jmenuji se Boženka Svobodová a narodila jsem se 4. 9. 1938 v Ostravě. Ráda jsem bruslila, plavala a měla jsem v oblibě veškeré sporty. Vyučila jsem se jako aranžérka v obchodním domě Prior, kde jsem také několik let pracovala. Tento OD se dříve jmenoval ASO. Bylo to blízko Sýkorova mostu, který vedl přes řeku Ostravici. 

Jako malá jsem s tatínkem chodila přes tento most na procházky. Tatínek mi často vyprávěl o chlapci, který most svým jednáním zachránil. Za války Němci tento most podminovali a měli v plánu ho odstřelit. Asi 20letý chlapec si toho všimnul a sám odpojil dráty, které vedly k rozbušce. Němečtí vojáci ho uviděli a chlapce zastřelili. Už však neměli dostatek času uskutečnit svůj plán. Chlapci byl postaven pomníček se sochou ležícího chlapce a ten tam je do dneška. V dospělosti jsem k tomuto pomníčku vodila své děti a vyprávěla příběh, který jsem znala od svého otce. Jednou snad i ony budou svým dětem příběh mladého chlapce vyprávět.

 

Božena Svobodová, 84 let

Jak se nám tvořilo?

Děti se společně hezky zabavily, kreslily a mluvily o příbězích.