Základní škola Koryčanské Paseky, Rožnov p. R., příspěvková organizace ll
Jak jsem začal chodit do školy
Bylo mi asi dvanáct let, když jsem zažil následující:
Po několika báječných prázdninových dnech, strávených v chalupě mého strýce v Horních Pasekách, jsem se měl vrátit domů na Hanou. V ty dny navštívil tuto chalupu otec mé tety, který byl lékařem v Olomouci a vracel se svým autem domů. Byl jsem nadšen jeho nabídkou, že mě sveze, neboť svezení v autě bylo tenkrát dosti vzácné, cesta (aspoň v mých očích) byla dostatečně dlouhá – a navíc pan doktor měl veliké, pohodlné auto, kterému jsme říkali „amerika“.
A byl to skutečně zážitek, na který se nezapomíná – auto se mírně pohupovalo na nerovnostech silnice, byl jsem zabořen do pohodlné sedačky, motor tiše hučel a za okny se míhala krajina, která pozvolna přecházela ze zaoblených valašských kopců do hanácké roviny – až jsem byl upozorněn na žlutý kostel na Svatém Kopečku, a to už jsme byli v srdci Hané.
Auto se bravurně propletlo olomouckými ulicemi a uličkami – „tady nastoupíš do autobusu domů“ – a už stojíme před bránou do zahrady velké vily, bydliště pana doktora.

Pavel Hon, 78 let
"Zamiloval se do fotografování a točení videí. Ač pochází z Hané, tak se přistěhoval za prací do Rožnova a stal se z něho tzv. teslák (Tesla, n. p.), kde přímo v práci pracoval s fotovoltaikou, která sice vzdáleně, ale souvisela s jeho vášní vystihnout fotem nezvyklé situace. Okrajově se věnuje i literární činnosti."
Zatímco on zajíždí s autem do garáže, jsem uveden do velikého obýváku, kde mám počkat na něco k pití. Na rozdíl od vedra venku je zde příjemně. V pokoji jsou zatažené závěsy, takže zde panuje jakési tajemné příšeří. Zvědavě se rozhlížím, neboť jsem tu poprvé v životě. Když si mé oči trošku přivyknou na šero, náhle strnu: nad velikou pohovkou, na kterou jsem si hodlal sednout, visí obrovský temný obraz. Z šerosvitu obrazu svítí bílé tělo evidentně mrtvého muže, kolem něhož stojí zachmuření bradatí pánové v černých kloboucích s krajkovými límci ! Myslím, že se mi v prvním okamžiku až zastavilo srdce, jak na mne obraz zapůsobil!
Tak jsem poprvé v životě uviděl Rembrandtův obraz Anatomie doktora Tulpa z mé strnulosti, ve které jsem nemohl odtrhnout zrak z přízračného obrazu, mne vyrušila až teta, která mi přinášela velkou sklenici ovocné šťávy. S úsměvem mi vysvětlila, že jde o obraz slavného malíře, který vystihuje poslání lékařského stavu, ovšem hororová vzpomínka z doby, kdy jsem toto slovo ještě neznal, mi zůstala dodnes.
A dodnes, když si na tuto chvíli vzpomenu, vybaví se mi tato scéna přímo v živých barvách – cítím, jak se tomu malému klukovi to srdce na chvíli zastavilo – i když dnes znám historii jak toho obrazu, tak okolnosti jeho umístění – a obraz, jeho majitel ani vila už neexistují!
Jak se nám tvořilo?
Naše mezigenerační spolupráce probíhá už dva roky, a proto jsme se rozhodli, že se zapojíme i do Vaší soutěže. S prarodiči a seniory se navštěvujeme při různých činnostech. Žáci chodí do Klubu seniorů vystupovat s pásmem básní a písní, aby potěšili seniory, kteří slaví významná jubilea. Vždy jim osobně popřejí a předají vlastnoručně vyrobené přáníčko. Na oplátku chodí senioři i k nám do školy. V letošním školním roce k nám chodila babička Maruška a učila děti v hodinách pracovních činností přišívat knoflíky, sešívat látku anebo si ušít jednoduchou hračku. Brzy zjara k nám do školy přišli dědečkové a s nimi jsme vyráběli budku pro ptáčky. Jsme rádi, že našim žákům předávají senioři své zkušenosti, dovednosti a zručnost. Děti s nimi mají spoustu zážitků. Při práci si také děti kromě rad vyslechnou příběhy z jejich života. Často si užijeme i spoustu legrace! Máme u nás ve škole taková setkání všichni rádi! Jsme totiž malá škola rodinného typu od první do páté třídy a všichni se mezi sebou známe. Je samozřejmé, že k nám patří i naši senioři! Těšíme se na další společně prožité chvíle!
Za pedagogický sbor Mgr. Věnceslava Svatošová